Facebook Instagram Youtube Linkedin
Baza wiedzy

Co to jest audyt fotowoltaiczny?

Co to jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny dla inwestorów indywidualnych polega na konsultacji i wstępnych oględzinach miejsca inwestycji, co pozwala ocenić możliwości montażowe, a także oszacować zapotrzebowanie na prąd. Indywidualna analiza pozwala właściwie dobrać moc instalacji fotowoltaicznej oraz jej lokalizację. Wiele osób, które zastanawiają się nad montażem paneli PV szuka ofert, które będą dla nich atrakcyjne zarówno pod względem ceny, jak i zawartości oferty, czyli użytych komponentów, jakości usługi, a także opieki posprzedażowej. Niewiele z nich jednak zdaje sobie sprawę, że końcowa cena wymaga odpowiedniego przygotowania, czyli wspomnianego już audytu fotowoltaicznego. Jego przeprowadzenie pozwala przygotować ofertę dopasowaną w 100 procentach do potrzeb klienta i warunków, jakie panują w gospodarstwie domowym.

Przeczytaj także:
 Jak uzyskać dotacje na fotowoltaikę?
 Jak rozliczać fotowoltaikę z zakładem energetycznym?

Co to jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny jest szeroką analizą warunków montażu instalacji PV. Jego celem jest ocena warunków w gospodarstwie domowym lub firmie, zarówno pod kątem technicznym, jak i ekonomicznym. Dzięki jego przeprowadzeniu można wskazać, jaka instalacja fotowoltaiczna będzie optymalnym rozwiązaniem do określonego zużycia energii elektrycznej oraz gdzie można ją zamontować. Rozmowa z inwestorem jest najważniejszym etapem przy doborze mocy fotowoltaiki. Pierwszym krokiem w audycie jest analiza rachunków za prąd – najlepiej, gdy będą podsumowywały cały ubiegły rok albo kilka ostatnich miesięcy.

 

Na tym etapie doradca ustala przewidywany przez inwestora możliwy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli na przykład planowaną zmianę sposobu ogrzewania, czy też zakup urządzeń energochłonnych typu klimatyzator. Na podstawie szczegółowej analizy faktur za prąd oraz potrzeb klienta, wraz z uwzględnieniem zasad rozliczania energii w postaci opustów, możliwy jest dobór mocy instalacji fotowoltaicznej.

 

Co to jest audyt fotowoltaiczny

Podstawowe kroki składające się na kompleksowy audyt fotowoltaiczny

Audyt fotowoltaiczny to złożony proces, który wymaga poświęcenia czasu. Co musi on zawierać, aby był w pełni profesjonalny i dostarczał inwestorowi odpowiedzi na wszystkie pytania? Oto etapy audytu fotowoltaicznego.

Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych – lokalizacja

Pierwszym krokiem podczas przeprowadzania audytu fotowoltaicznego jest wybór miejsca lub obiektu, w którym znajdzie się odpowiednio dobrana instalacja. O ile w przypadku całego osprzętu sprawa jest prosta, bo może on znaleźć się wewnątrz budynku lub na zewnątrz, natomiast same panele fotowoltaiczne mogą znajdować się w różnych miejscach, więc panuje pewna dowolność. W tym miejscu należy określić, czy panele mają być zainstalowane bezpośrednio na gruncie, na dachu, czy też na elewacji budynku (w tym przypadku uzyski są bardzo niskie i nieopłacalne). Może zostać do tego wykorzystana także specjalna konstrukcja.

Aspekty techniczne montażu paneli PV

Kolejnym krokiem jest poruszenie aspektów technicznych montażu. Jeśli decyzja o lokalizacji paneli została już podjęta, to kolejnym etapem audytu energetycznego jest weryfikacja, w jaki sposób fotowoltaika może zostać zamontowana na wybranej powierzchni. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę zarówno jej specyfikę, jak i inne kluczowe elementy:

  • orientację miejsca montażu – montaż paneli fotowoltaicznych powinien uwzględniać kierunek południowy,
  • system montażowy – powinien zostać dobrany odpowiednio do powierzchni,
  • kąt nachylenia – niezbędne jest jego precyzyjne obliczenie, ponieważ panele powinny być zamontowane pod odpowiednim kątem, aby mogły uzyskać maksymalną dopuszczalną efektywność.

Źle zaprojektowana i wdrożona konstrukcja może doprowadzić do uszkodzenia całego systemu fotowoltaicznego. Z kolei nieodpowiedni kąt nachylenia sprawi, że moc instalacji spadnie, przez co będzie ona produkowała znacznie mniej energii elektrycznej.

Audyt instalacji fotowoltaicznej - określenie poziomu nasłonecznienia

Do produkcji darmowej energii elektrycznej potrzebne jest światło. Dlatego też podczas wyboru miejsca na montaż instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę niezwykle istotny czynnik, jakim jest poziom zacienienia. Warto dopilnować, aby powierzchnia paneli PV była jak najdłużej wystawiona na działanie promieni słonecznych. W tym celu uwzględnia się obiekty znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie, jak na przykład drzewa, anteny radiowe i inne budynki. Korzysta się dodatkowo z takich urządzeń jak miernik kątów i kompas. Panele należy umieścić tak, żeby ryzyko zacienienia było minimalne.

Audyt instalacji fotowoltaicznej - dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Kolejnym krokiem audytu instalacji fotowoltaicznej jest obliczenie mocy instalacji. Parametry paneli, szczególnie dotyczące samej mocy, powinny być dobrane tak, aby realizowały zarówno bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, jak i radziły sobie ze zwiększonym poborem prądu. Należy więc obliczyć nie tylko moc pojedynczych paneli, ale także tego, ile modułów powinno znaleźć się w całym systemie instalacji, dzięki której będzie wytwarzana energia.

Dlaczego audyt fotowoltaiczny jest konieczny?

Wiadomo już czym jest audyt fotowoltaiczny, ale dlaczego jest on tak ważny? Umożliwia on dopasowanie oferty do potrzeb klienta i warunków gospodarstwa domowego. Odpowiednio dobrane panele słoneczne gwarantują zaspokojenie całorocznego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Dzięki temu możliwe jest obniżenie rachunków za prąd, niekiedy praktycznie do zera. Im lepiej dobrana jest instalacja, tym szybciej zwróci się inwestycja w wykonanie fotowoltaiki.

Ile kosztuje audyt fotowoltaiczny?

Cena audytu fotowoltaicznego w Polsce, jaki wykonuje się przed decyzją o montażu paneli, to zazwyczaj żaden koszt. Wyjątkiem mogą być audyty, do których potrzebna jest specjalistyczna dokumentacja, jakiej czasami wymaga się od wieżowców, biurowców, czy też zakładów. Właściciele domów jednorodzinnych nie są zobligowani do przedstawiania takiej dokumentacji. Ten audyt fotowoltaiki nie powinien zobowiązywać inwestorów do zakupu czy też ponoszenia dodatkowych kosztów. Z kolei pomontażowy audyt fotowoltaiczny jest już dodatkową usługą, a jego cena zależna jest od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Zwykle koszty zaczynają się od około 500 złotych.

Wróć do indeksu wpisów
×
Zadzwoń do nas
510 230 510

lub zostaw swój numer telefonu i umów się na bezpłatną konsultację!

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na na otrzymanie oferty. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności
×
Zamów bezpłatny audyt