Jak uzyskać dotację na fotowoltaikę w 2022?

Odnawialne źródła energii są najprostszym sposobem obniżania rachunków za prąd oraz na ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki z roku na rok rośnie. Do niedawna była ona jeszcze nieznana dla większości osób, a dziś zasila już tysiące gospodarstw domowych. Dużą zachętą dla przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych są różne programy, dzięki którym mogą oni otrzymać dofinansowania do inwestycji. Z jakich dotacji do paneli fotowoltaicznych można skorzystać w 2022 roku? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie, oraz ile może ono wynosić? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego o dotacjach do instalacji fotowoltaicznej z naszej oferty!

Rozwój OZE napędzany dotacjami

Odnawialne źródła energii są rozwiązaniem dla zasilania wielu gospodarstw domowych, które może w najbliższych latach zastąpić w znacznym stopniu konwencjonalne elektrownie węglowe. Unia Europejska jest związkiem państw z największym zaangażowaniem w walkę ze spalaniem paliw kopalnych w trosce o ochronę naszego klimatu. Polska jako jeden z członków Unii Europejskiej zmierza do realizacji celów dotyczących udziału OZE w miksie energetycznym kraju. Zachętę dla Polaków do inwestowania w OZE są ulgi, dofinansowanie do fotowoltaiki, czy też pożyczki na preferencyjnych warunkach pochodzące zarówno z UE, jak i z krajowych środków. Cieszą się one dużym powodzeniem, gdyż odpowiednie wsparcie może przyczynić się do znacznego zmniejszenia kosztów inwestycji, a tym samym do skrócenia czasu, w którym zainwestowane pieniądze się zwrócą. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego programu na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, warto zapoznać się z jego wymaganiami i korzyściami, jakie oferuje.

Panele fotowoltaiczne dotacja

Dotacja w ramach ulgi termomodernizacyjnej – jakie warunki należy spełnić?

Ulga termomodernizacyjna, którą pomagamy uzyskać naszym klientom, weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Pozwala ona uprawnionym osobom odliczyć od podatku koszty, które zostały poniesione w związku z termomodernizacją budynku, również na fotowoltaikę. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, które opłacają podatek PIT:

  • według skali podatkowej 17% – do 9 010 zł zwrotu,
  • według podatku liniowego 19% – do 10 710 zł zwrotu,
  • zryczałtowany od przychodów.

Limity odliczenia związane są z płatnikiem podatku, a nie inwestycją, co oznacza, że może on odliczyć maksymalnie do 53 000 zł. W przypadku, gdy nieruchomość ma dwóch właścicieli, każdy z nich może odliczyć sobie wydatki indywidualnie. Ulgę termomodernizacyjną można odliczać od dochodu przez okres 6 lat, aż do odliczenia pełnej kwoty wydatków poniesionych na inwestycję. Warto także pamiętać o tym, że osoby chcące skorzystać z ulgi muszą spełniać określone warunki:

  • status właściciela lub współwłaściciela nieruchomości, na której zostanie zamontowana fotowoltaika,
  • dla budynków mieszkalnych i jednorodzinnych – ulga może zostać wykorzystana na dom wolnostojący oraz bliźniak, pod warunkiem, że nie znajduje się w nim więcej niż dwa lokale mieszkalne,
  • budynek, którego dotyczy wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę, musi być oddany do użytku – ulgi nie otrzymają właściciele nieruchomości w trakcie budowy.

Co istotne, ulgę można otrzymać w połączeniu z innymi programami, w których pomagamy naszym klientom uzyskać dotacje do fotowoltaiki.

Dotacja na fotowoltaikę w programie Mój Prąd 4.0

Program, który pozwala uzyskać dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznej, powstał z myślą o tym, aby zwiększyć udział fotowoltaiki w krajowej produkcji energii elektrycznej. Ze względu na bardzo atrakcyjne warunki, akcja znacząco przyczyniła się do napędzenia rozwoju odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. W 2021 roku przeprowadzona została już trzecia edycja dopłaty do fotowoltaiki pod nazwą Mój Prąd. Nabór wniosków wystartował 1 lipca 2021 a zakwalifikowały się do niego instalacje zakończone po 31 stycznia 2020 roku. Kwota dotacji wyniosła wtedy 3 tys. zł. Natomiast 15 kwietnia 2022 roku ruszyła czwarta edycja programu, która została nieco zmieniona, co ma związek z rozszerzeniem grupy produktów o:

  • magazyny energii i ciepła,
  • systemy zarządzania energią w gospodarstwie domowym.

NFOŚiGW postanowił przeznaczyć na ten cel 350 mln złotych, a uczestnicy będą mogli uzyskać dotację do PV w wysokości 4 tysięcy zł. Natomiast osoby, które zdecydują się także na inwestycję w produkty zwiększające autokonsumpcję energii będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie.

Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania instalacji fotowoltaicznej lub do pompy ciepła, zachęcamy do kontaktu z nami. Sprawnie i szybko przeprowadzimy Cię przez wszystkie zawiłości prawne i pomożemy uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę w 2022 r.