Panele słoneczne – co to jest?

Panele słoneczne to podstawowy element funkcjonalny instalacji fotowoltaicznej.

Panele słoneczne to nic innego jak uszeregowany zbiór ogniw fotowoltaicznych. Panel umożliwia produkcję czystej i darmowej energii elektrycznej z promieni słonecznych oraz transport tej energii do instalacji.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Zasadnicza budowa jest prosta:

  1. Hartowana szyba
  2. Folia PET/EVA
  3. Połączone ogniwa w wybranej technologii
  4. Folia PET/EVA
  5. Spód ramy
  6. Rama
  7. Puszka połączeniowa z okablowaniem

Sercem paneli fotowoltaicznych są ogniwa, które połączone szeregowo zapewniają odpowiednią moc panelu. Aby zapewnić trwałość konstrukcji oraz umożliwić montaż na dowolnej powierzchni całość osadza się w sztywnej i lekkiej ramie z aluminium. Izolację od warunków atmosferycznych oraz funkcję ochronną pełni warstwa hartowanego szkła oraz specjalne folie. Ewentualne dodatkowe warstwy zapewniają lepsze wykorzystanie energii słonecznej np. przez dodatkowe odbicie promieni od podłoża.

Specjalne złącza umożliwiają połączenie paneli w jeden układ o mocy odpowiedniej do potrzeb.

 

ERGOS - panele słoneczne na farmie fotowoltaicznej

Panele słoneczne, fotowoltaiczne, a może solarne?

Panele słoneczne często mylone są z kolektorami słonecznymi. Podczas gdy panele fotowoltaiczne (słoneczne) zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, panele solarne (kolektory) zamieniają energię słońca w ciepło.

Trzeba zapamiętać, że panele fotowoltaiczne to nie panele solarne. Zwyczajowo przyjęło się jednak wymienne używanie nazwy paneli słonecznych i fotowoltaicznych. Unika się jednak nazwy paneli solarnych dla rozróżnienia odmiennych technologii i zastosowań kolektorów słonecznych.