Facebook Instagram Youtube Linkedin
Baza wiedzy

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Jednym z najczęściej zadawanych przez inwestorów pytań jest to, jak dobrać fotowoltaikę, by instalacja pokrywała potrzeby gospodarstwa domowego. To zupełnie kluczowa kwestia, która będzie rzutowała na wrażenia z użytkowania własnej elektrowni słonecznej i stan portfela. W tym tekście postaramy się wskazać, na jakie elementy warto zwracać uwagę, by optymalnie dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej.

Dobór paneli fotowoltaicznych – mam tę moc!

Poziom zadowolenia z inwestycji w OZE jest proporcjonalny do oszczędności na rachunkach, które generuje energia odnawialna. I choć niekwestionowanym atutem tego rozwiązania są także bezemisyjność i niezależność energetyczna, to jednak większość inwestorów ocenia decyzję o zainstalowaniu paneli PV właśnie przez pryzmat oszczędności. Co zrobić, by zoptymalizować czas zwrotu z inwestycji? Pierwszoplanowym zagadnieniem w tej kwestii jest dobór paneli fotowoltaicznych w taki sposób, by moc wygenerowana przez nie odpowiadała na potrzeby energetyczne konkretnego gospodarstwa domowego. Jeśli moc własnej elektrowni będzie niższa niż popyt na prąd zgłaszany przez domowników, wtedy oszczędności na rachunkach będą mniejsze, bo brakującą ilość energii trzeba będzie uzupełnić prądem z sieci, co wiąże się z opłatami za energię czynną i tantiemami dystrybucyjnymi. A co jeśli moc prywatnego systemu PV będzie za duża? W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. przemiarowaniem instalacji. Skutkuje on wyższymi kosztami inwestycji i dłuższym okresem zwrotu, bowiem w myśl prawa prosumenci nie mają możliwości handlowania nadmiarem energii. Zasada, że większa instalacja jest zawsze lepsza, po prostu nie jest prawdą.

Jak dobrać fotowoltaikę? Zdefiniuj swoje zapotrzebowanie

Kluczem do sukcesu optymalnego doboru mocy modułów PV jest trafne oszacowanie własnych potrzeb. Najlepszą (i najprostszą) metodą jest zsumowanie energii (kWh) zużytej w ciągu roku. Ta prosta kalkulacja pozwoli oszacować rząd energii, której potrzebuje nasze gospodarstwo domowe. Równie istotne jest określenie, czy w przyszłości spodziewamy się zmiany czynników energochłonnych. Przykładami takich sytuacji mogą być np. instalacja pompy ciepła, klimatyzacji lub zakup samochodu elektrycznego, przejście na ogrzewanie prądem, zakup dodatkowych sprzętów RTV/AGD, zmiana sposobu pracy ze stacjonarnej na zdalną. Z drugiej strony popyt na prąd może się zmniejszyć, np. gdy dorosłe dzieci nie chcą dłużej mieszkać ze swoimi rodzicami. Każda z tych sytuacji będzie miała wpływ na dobór mocy przydomowej elektrowni.

Większe wyzwanie czeka osoby, które dopiero budują wymarzony dom i nie mogą określić swojego zapotrzebowania na prąd poprzez analizę danych historycznych – rachunków. W tym scenariuszu pod uwagę bierze się m.in. ilość domowników i ilość posiadanych sprzętów i instalacji zasilanych prądem. Jeśli nie doszacujesz zapotrzebowania swojej instalacji PV, będziesz mieć możliwość poprawienia jej osiągów za pomocą różnych technologii. Aby uniknąć błędów w kalkulacjach, warto skonsultować się z doradcą dostawcy fotowoltaiki. Doświadczony specjalista ERGOS pomoże trafnie oszacować popyt gospodarstwa domowego na prąd i dopasuje wielkość instalacji. Taka kalkulacja jest w naszej firmie jedną z podstawowych usług dla klientów, którzy decydują się na fotowoltaikę ze znakiem jakości ERGOS.

Twój dom a wielkość instalacji fotowoltaicznej

Na to, ile paneli potrzebujesz, ma również wpływ nachylenie dachu i orientacja budynku. Lepszą wydajność zapewnia, a tym samym mniej paneli potrzebuje, instalacja zorientowana na południe. Jeśli twój dach zorientowany jest w inną stronę lub masz do czynienia z instalacją typu wschód-zachód, to będziesz potrzebować więcej paneli, by wygenerować odpowiednią ilość prądu. Inną kwestią jest sama powierzchnia poszycia dachowego. Aby wytworzyć 1kW prądu potrzeba ok. 3 modułów, które zajmą ok. 4,5 m2. Popyt na moc przekłada się na liczbę paneli PV, z kolei ich ilość wiąże się z wygospodarowaniem konkretnej powierzchni. Jeśli Twój dach ma niewielką powierzchnię, możesz uzupełnić wydajność elektrowni o panele montowane na elewacji domu lub instalację na gruncie.

Jaka wielkość instalacji fotowoltaicznej? Zapytaj eksperta

W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów przygotowanych z myślą o prosumentach. Dzięki takim narzędziom możesz oszacować, jaka moc fotowoltaiki wystarczy do pokrycia potrzeb zgłaszanych przez twoje gospodarstwo domowe. Wiele kalkulatorów korzysta z prostego przelicznika: roczne zużycie prądu x 1,2; a otrzymany wynik dzieli przez 1000 kWh. Dlaczego właśnie przez 1000 kWh? Bowiem przyjmuje się, że by wygenerować 1000 kWh prądu, potrzeba 1 kWp mocy instalacji. W praktyce daje to następujące kalkulacje: gospodarstwo domowe generujące roczne zużycie prądu na poziomie 4500 kWh będzie potrzebowało instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,4 kWp (4500x1,2/1000).

Jest to dość prosta arytmetyka, jednakże obarczona ryzykiem niedoszacowania/przeszacowania. Realne zapotrzebowanie na prąd zależy bowiem od wielu czynników, które są w stanie ocenić praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Znajdziesz ich w ERGOS! Nasza firma od wielu lat dostarcza rozwiązania fotowoltaiczne szyte na miarę potrzeb prywatnych użytkowników, rolników i przedsiębiorców. Cechuje nas kompleksowe podejście. Z odbiorcami współpracujemy na każdym etapie: począwszy od wyceny i projektu, poprzez realizację instalacji, na załatwianiu formalności i dotacji kończąc. Jednym z najbardziej istotnych etapów realizacji projektu jest właśnie dobór parametrów instalacji. Stawiając na ERGOS, masz pewność, że twoja prywatna elektrownia słoneczna będzie działać optymalnie, co skróci do minimum czas zwrotu z inwestycji.

Wróć do indeksu wpisów
×
Zadzwoń do nas
510 230 510

lub zostaw swój numer telefonu i umów się na bezpłatną konsultację!

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na na otrzymanie oferty. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności
×
Zamów bezpłatny audyt