Facebook Instagram Youtube Linkedin
Baza wiedzy

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Przyszli prosumenci zainteresowani wykorzystaniem instalacji solarnej zadają sobie zasadne pytanie o efektywność takiego rozwiązania. Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny? Jaka liczba paneli wystarczy na pokrycie moich potrzeb? Kiedy inwestycja się zwróci? W tym tekście zebraliśmy odpowiedzi na podobne pytania stawiane sobie przez osoby noszące się z zamiarem inwestycji w domową fotowoltaikę.

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Dla planety i portfela

Degradacja środowiska naturalnego jest z pewnością jednym z najbardziej nośnych tematów medialnych. Faktem jest, że działania ludzi w ostatnich dekadach doprowadziły do stanu, w którym trzeba bić na alarm. W efekcie powstało wiele inicjatyw, które realnie wpływają na poprawę otoczenia, ale także sporo takich, które zaliczymy raczej do marketingowego mydlenia oczu konsumentom (tzw. greenwashing). Fotowoltaika z całą pewnością należy do tych pierwszych, choć, umówmy się, że troska o planetę nie jest jedynym determinantem jej popularności. To ekonomia, a nie ekologia, jest głównym powodem, dla którego coraz więcej osób sięga po przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Gdyby nie ogromny potencjał na oszczędności, boom na fotowoltaikę w naszym kraju nie byłby tak okazały.

Niezależność energetyczna robi różnicę

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice? Poprawnej odpowiedzi na to pytanie można udzielić, posługując się wyłącznie danymi historycznymi. Nikt z nas nie wie, ile będzie kosztował prąd za rok, dwa lub dekadę. Konflikt na Ukrainie, wysoki poziom inflacji i rekordowe ceny energii pokazują, że rachunki za prąd mogą nas niemile zaskoczyć w przyszłości. Pytanie o to, czy ceny prądu będą rosnąć, należałoby raczej zastąpić zapytaniem o to, jak szybki będzie wzrost. Decydując się na prywatną elektrownię słoneczną, możesz zaopatrywać się w prąd samodzielnie, ze spokojem obserwując kolejne podwyżki cen energii elektrycznej. Rzeczywistość jest bardzo nieprzewidywalna i potrafi nas niemile zaskoczyć. Nie możemy kontrolować wszystkich jej zmiennych, ale decydując się na przydomową fotowoltaikę, zmniejszamy zależność od kaprysów polityków, zmian klimatycznych czy skoków wykresów na towarowych giełdach energii.

Ile paneli potrzebuję?

Wszystko zależy od tego, ile prądu konsumuje twoje gospodarstwo domowe. Statystyki pokazują, że czteroosobowa rodzina potrzebuje rocznie średnio ok. 4500 kWh prądu. Tę wartość należy traktować jako orientacyjną, bo zapotrzebowania twojego domostwa może znacząco różnić się od innych. Więcej prądu będą konsumować rodziny z małymi dziećmi, osoby pracujące z domu, gadżeciarze korzystający z różnych sprzętów RTV/AGD, kierowcy dysponujący elektrycznym samochodem albo osoby korzystające z ogrzewania elektrycznego.

Wydajność paneli zależy od…

Kiedy masz już oszacowane zapotrzebowanie na prąd, potrzebujesz dowiedzieć się, jaka instalacja zapewni ci podaż energii na oczekiwanym poziomie. Zanim przystąpisz do kalkulacji, weź pod uwagę, że teoretyczne obliczenia mogą być obarczone nieznacznym ryzykiem błędu. Innymi słowy, nie zawsze X paneli będzie w stanie wyprodukować dokładnie Y energii. W praktyce bowiem możliwości produkcyjne systemu PV zależą od kilku czynników i mogą zmieniać się w czasie. Do jego najważniejszych determinantów należą:

  • wielkość instalacji,
  • technologii systemu PV (panele polikrystaliczne i monokrystaliczne),
  • pogoda, poziom nasłonecznienia w ciągu roku,
  • orientacja paneli względem słońca,
  • kąt nachylenia instalacji,
  • jakość podzespołów i samych paneli,  
  • zabrudzenie paneli,
  • wiek modułów – wraz z upływem lat wydajność paneli spada.

Ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Odpowiedzi na to pytanie możemy szukać na tabliczce znamionowej modułu. Widniejąca tam wartość to deklaracja producenta – parametr uzyskany w standardowych warunkach testowych (STC) porównywalnych dla wszystkich producentów. W zależności od wybranego modelu, jeden panel PV może wygenerować w ciągu godziny ok. 290-400 Wh (mówimy o warunkach testowych: odpowiednie naświetlenie, temperatura ogniwa, masa powietrza). Uśredniając, do wygenerowania 1 kWh będą więc potrzebne 3 panele, a powierzchnia każdego z nich to ok. 1,7 m2.

Znając swoje zapotrzebowanie na prąd, możemy określić moc, jaką powinna mieć domowa elektrownia. Jej pochodną będzie liczba potrzebnych paneli. Punktem wyjściowym do tego typu szacunków jest uproszczone założenie, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 1kW rocznie produkuje energię na poziomie 1000 kWh, instalacja o mocy 5 kW na poziomie 5000 kWh, instalacja o mocy 9 kW przez rok wygeneruje energię o wartości 9 kWh itd.

Kiedy zwróci się fotowoltaika?

Opłacalność z posiadania własnej instalacji PV wzrasta z roku na rok. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na większą wydajność technologiczną paneli i falowników, ale również z racji na szybujące koszty prądu z sieci. Rosną zarówno opłaty stałe, jak i zmienne, a inwestycja w panele chroni przed podwyżkami w obu kategoriach. Na opłacalność całego projektu mają też wpływ dostępne dotacje (np. Program Prąd 5.0), wydajność elektrowni i koszty montażu. W wielu tekstach branżowych można spotkać się z informacją, że zwrot z inwestycji następuje po 8-10 latach. Patrząc na współczesne realia i rosnące ceny energii, należy przypuszczać, że dzisiejsza inwestycja we własną elektrownię domową zwróci się jeszcze szybciej, nawet po 5 latach, szczególnie jeśli zdecydujesz się też na pompę ciepła zasilaną prądem wygenerowanym z promieniowania słonecznego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, po jakim czasie zwróci się fotowoltaika w twoim konkretnym przypadku, skontaktuj się już dziś z doradcą ERGOS. Taka rozmowa w niezobowiązujący sposób pozwoli ci nakreślić koszty inwestycji w technologię PV i oszacować jej opłacalność.

Wróć do indeksu wpisów
×
Zadzwoń do nas
510 230 510

lub zostaw swój numer telefonu i umów się na bezpłatną konsultację!

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na na otrzymanie oferty. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności
×
Zamów bezpłatny audyt