
Rolnictwo to jedna z gałęzi gospodarki, która powinna intensywnie korzystać z odnawialnych źródeł energii. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program dofinansowań dla rolnictwa do instalacji fotowoltaicznych, turbin wiatrowych i pomp ciepła. Dotacje dla rolników realizowane będą do 2025 roku.
Kto może złożyć wniosek w programie Agroenergia?
Zasady programu Agroenergia wskazują, że wniosek o dofinansowanie mogą składać osoby, które posiadają:
- Status osoby fizycznej z prawem własności lub prawem dzierżawy nieruchomości rolnych. Potencjalny beneficjent programy nie może kupić użytków rolnych na chwilę przed złożeniem wniosku, ponieważ ustawodawca wymaga, aby był on w posiadaniu gospodarstwa i prowadził je przez minimum rok przed rozpoczęciem starań o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła.
- Status osoby prawnej, która jest właścicielem lub dzierżawcą gruntów i co najmniej rok prowadziła działalność rolniczą, lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolnych.
W obu wymienionych przypadkach łączna powierzchnia gruntów rolnych musi zawierać się w przedziale 1-300 ha.
Nowe zasady naboru wniosków
Nabór wniosków w roku 2022 różni się względem lat poprzednich. Jedną z najistotniejszych zmian jest podzielenie programu Agroenergia na dwie części:
- I - mikroinstalacje, pompy ciepła i magazyny energii,
- II - biogazowanie rolnicze, małe elektrownie wodne.
Jakie są warunki skorzystania z dofinansowania?
Program Agroenergia jest dedykowany wszystkim osobom, które są właścicielami lub dzierżawcami użytków rolnych i chcą na ich terenie zainwestować w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła lub turbiny wiatrowe. Dodatkowo takie osoby mogą ubiegać się o zwrot kosztów raportów, a także montażu czy zakupu instalacji PV. We wniosku możliwe jest również wpisanie kosztów związanych z wynagrodzeniem dla ekipy budowlanej i nadzoru inwestorskiego. Najważniejszymi warunkami, jakie należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie z NFOŚiGW to:
- nie można rozpoczynać inwestycji przed przystąpieniem do programu,
- należy użytkować dofinansowaną instalację przez minimum 3 lata od dnia zakończenia przedsięwzięcia,
- nie można korzystać jednocześnie z innych dofinansowań,
- wsparcie w ramach Agroenergii mogą otrzymać jedynie ci inwestorzy, którzy dopiero planują montaż nowej instalacji, a nie modernizację lub rozbudowę już istniejącej.
Jak możemy Ci pomóc w otrzymaniu dotacji w ramach programu Agroenergia?
W naszym zespole pracuje sztab specjalistów, którzy mają wiedzę oraz doświadczenie w pomocy osobom starającym się o dofinansowania z programów rządowych. Dzięki temu masz gwarancję, że przeprowadzą Cię oni przez cały proces wnioskowania o dotację, a także odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, to zapraszamy do kontaktu.
Wróć do indeksu wpisów