Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – jak to zrobić prawidłowo?

Energia pozyskiwana z OZE z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Osoby, które postanowiły zainwestować w tego rodzaju infrastrukturę mogły na własne oczy przekonać się, jak wiele oszczędności pozwala wygenerować fotowoltaika. Zazwyczaj inwestorzy od razu zaczynają planować rychłą rozbudowę systemu fotowoltaicznego, mając na uwadze wzrost korzyści. Podczas podejmowania takiej decyzji nie bez znaczenia jest fakt, iż wykorzystanie darmowej, zielonej energii wiąże się z satysfakcją wynikającą ze świadomości, że się oszczędza oraz z poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Przeczytaj także:

Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa?

Najczęściej montaż pierwszych paneli fotowoltaicznych nie jest inwestycją na szeroką skalę. Wynika to między innymi z faktu, że istnieją obawy dotyczące tego, czy instalacja PV będzie w ogóle efektywna. Ponadto w wątpliwość poddaje się to, czy będzie ona działała jak należy. Inwestorzy, którzy jednak podejmują decyzję o zainstalowaniu paneli, bardzo szybko szukają sposobów na to, jak rozbudować instalację fotowoltaiczną. Naturalnie, pojawia się wtedy pytanie, czy jest to w ogóle możliwe.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ trzeba to rozważyć w kilku istotnych aspektach. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że każda instalacja fotowoltaiczna powinna być zaprojektowana pod kątem konkretnych potrzeb, miejsca montażu i mocy, a to oznacza, że ingerencja, taka jak rozbudowa wymaga przeprowadzenia tego w umiejętny sposób. Najlepiej jest skorzystać w tym celu z usług specjalistów, gdyż wtedy zazwyczaj można bez większych problemów zwiększyć moc instalacji.

Jaki jest potrzebny dodatkowy osprzęt do rozbudowy fotowoltaiki?

Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej nie zawsze związana jest z dołożeniem jedynie następnych paneli. Niekiedy jest to wystarczające, ale tylko w sytuacji, gdy reszta urządzeń, na które składa się cały system, na to pozwala. Chcąc dołożyć kolejne panele, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy posiada się odpowiedni falownik o odpowiedniej mocy. Inwerter jest urządzeniem pełniącym bardzo ważną funkcję w całej instalacji. Od strony stricte technicznej zajmuje się zmiana prądu stałego, dostarczanego przy pomocy paneli PV, w prąd zmienny, o określonej częstotliwości, która jest kompatybilną z siecią elektryczną. Bez zastosowania inwertera nie byłoby możliwe wykorzystanie prądu produkowanego z OZE do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. Natomiast jeśli jest on niedostosowany do wielkości instalacji, może on nie podołać w przetwarzaniu dużych ilości prądu stałego.

Jaki wybrać inwerter?

Jeśli wyjdzie na to, że instalacja ma zbyt mały falownik, aby zwiększyć ilość paneli PV, niezbędna będzie jego wymiana na nowy, który będzie spełniał określone wymagania lub niezbędne będzie dokupienie drugiego. Sama moc to jednak niejedyne kryterium. Na rynku dostępne są różne typu falowników. Są to:

  • inwertery sieciowe – pozwalają na oddawanie prądu do sieci energetycznej,
  • inwertery niekompatybilne z siecią – wymagają montażu akumulatorów w celu gromadzenia energii, gdyż nie oddają nadwyżek produkcji energii do sieci,
  • inwertery hybrydowe – współpracują z siecią energetyczną, pozwalają także na ładowanie akumulatorów będących częścią domowej infrastruktury.

Jeśli instalacja PV nie pokrywa całości zapotrzebowania nieruchomości na energię elektryczną, to nie ma konieczności kupowania inwertera sieciowego – on-grid. Jeśli jednak planowana moc rozbudowanej instalacji będzie, chociażby chwilowo przekraczać bieżące zapotrzebowania, trzeba wyposażyć się w inwerter, który umożliwi oddanie do sieci nadwyżek energii. Według aktualnej ustawy OZE operator ma obowiązek przyjąć taką energię.

Co z nadwyżkami wyprodukowanego prądu?

W praktyce współpraca z operatorem wygląda tak, że w przypadku nadwyżki energii elektrycznej, oddaje się ją do sieci, a następnie, gdy instalacja PV musi korzystać z energii elektrycznej od operatora, dostaje się ja za darmo w proporcji wyrównującej nadwyżkę oddaną do sieci. Co istotne, klient nieco na tym traci. Alternatywą dla współpracy z operatorem elektrycznym są instalacje bazujące na akumulatorach, które gromadzą nadwyżki energii tak, by można je wykorzystać w późniejszym czasie, gdy bieżąca produkcja nie będzie pokrywała zapotrzebowania.

Więcej o zmianach w instalacji PV po 1 kwietnia i lipca 2022 r. piszemy w tym tekście: https://ergos.pl/baza-wiedzy/net-billing-nowy-system-rozliczen-fotowoltaiki/

Rozbudowa instalacji PV – ile paneli można dołożyć?

Nieco bardziej prozaiczną kwestią dotyczącą rozbudowy jest miejsce na wstawienie kolejnych paneli fotowoltaicznych. Warunkiem, aby można było je dołożyć do obecnego systemu jest to, że należy wykonać odpowiednie stelaże, które następnie trzeba zamontować na dachu lub w innym miejscu dobrze wyeksponowanym na działanie promieni słonecznych. Zazwyczaj ilość miejsca na dachu jest wystarczająca. Jeśli jednak istnieją w tym zakresie pewne ograniczenia, nie ma przeszkód, aby dobudować kolektory na instalacji gruntowej.

Powiększenie instalacji fotowoltaicznej może być możliwe dzięki specjalnym stelażom wolnostojącym, które umiejscawia się w dowolnym, płaskim miejscu na działce. Chcąc rozbudować instalację, mając ograniczone miejsce, należy jednak pamiętać, że kluczowe dla jej efektywności jest odpowiednie usytuowanie względem stron świata. Jeśli więc nie da się zamontować paneli w optymalnym miejscu, nie zawsze będzie opłacalne rozbudowywanie instalacji za wszelką cenę, gdyż panele mogą osiągnąć jedynie niewielki ułamek planowanej wydajności.