Facebook Instagram Youtube Linkedin
Baza wiedzy

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – co lepsze?

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – co lepsze?

W dzisiejszym tekście przyglądamy się dwóm na pozór podobnym systemom pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego: panelom fotowoltaicznym i kolektorom słonecznym. Co je różni? Które są bardziej opłacalne? Czy oba rozwiązania mogą się uzupełniać?

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – części wspólne

Faktem jest, że opisywane technologie wizualnie są do siebie podobne do tego stopnia, że osoby spoza branży mogłyby mieć problem z rozróżnieniem obu systemów. Kwestie estetyczne to jednak niejedyny wspólny mianownik. Kluczowym podobieństwem jest to, że zarówno panele, jak i kolektory wykorzystują energię słoneczną. W obu przypadkach mamy więc do czynienia z proekologicznym źródłem energii. Mówimy tu o nowoczesnym korzystaniu z zasobów energetycznych przyrody, mającym wiele zalet z punktu widzenia użytkownika: wygoda, bezpieczeństwo, bezobsługowość, czystość i oczywiście znacznie niższe rachunki za ogrzewanie przestrzeni, podgrzewanie wody użytkowej oraz prąd. Takie rozwiązanie nie należy do najtańszych, natomiast dobra informacja natomiast jest taka, że na panele i kolektory można pozyskać dotacje, co znacząco zmniejsza koszty inwestycji. Z technicznego punktu widzenia trzeba odnotować fakt, że oba rozwiązania można montować na dachach pod różnym kątem. Ich efektywność jest uzależniona od ekspozycji na słońce, dlatego w miesiącach o mniejszym nasłonecznieniu obie instalacje nie będą tak wydajne jak latem.

Jak działa fotowoltaika?

Zadaniem systemu PV jest pozyskiwanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na prąd zmienny, a więc energię, którą można wykorzystać do oświetlania wnętrz i zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych, obiektach przemysłowych i biurach. Ogniwa fotowoltaiczne grupowane są w panele, co pozwala uzyskać prąd o odpowiednim napięciu. Wytworzony w ten sposób prąd stały trzeba jeszcze zmienić na zmienny – za tę konwersję odpowiada falownik, który jest nieodłącznym elementem instalacji PV. Przy zachowaniu odpowiednich warunków ekspozycji na promienie słoneczne, panele fotowoltaiczne mogą praktycznie uniezależnić budynek od zmiennych cen energii w sieci. Nadwyżki wygenerowane przez przydomową elektrownię w miesiącach letnich można kumulować w swoim magazynie lub sprzedawać do sieci.

Panele fotowoltaiczne uchodzą za bardziej uniwersalne niż kolektory, także dlatego, że z ich pomocą można zasilać pompę ciepła, która będzie ogrzewała wnętrze i podgrzewała wodę. Panele PV można montować także na gruncie, przy pomocy odpowiednich stelaży. Na naszym rynku dominują panele wykorzystujące krzemowe ogniwa polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Słabym ogniwem systemu PV jest falownik, którego żywotność szacuje się na 10-15 lat. Na korzyść paneli zapisujemy natomiast: brak konieczności czyszczenia i serwisowania przez właściciela. Okresowe kontrole, owszem, są potrzebne, ale zajmują się tym firmy dostarczające instalacje fotowoltaiczne.

Jak działają kolektory słoneczne?

Sercem kolektora słonecznego jest absorber. Jego zadaniem jest pochłanianie energii z promieniowania słonecznego i przekazywanie uzyskanego w ten sposób ciepła do czynnika grzewczego, wypełniającego instalację grzewczą. Najczęściej w tej roli występują roztwory glikolu, które nie zamarzają zimą. Czynnik trafia do zasobnika cele podgrzania wody użytkowej. W zasobniku dochodzi też do wymiany – substancja jest schładzana i trafia do obiegu, gdzie ponownie będzie podgrzana w kolektorze.

Wytworzoną przez solary energię stosuje się przede wszystkim do podgrzewania c.w.u. Rzadziej kolektory słoneczne stosuje się do wspierania ogrzewania budynku. Mało tego, ciepła nie można kumulować, jak miało to miejsce w przypadku energii elektrycznej. Tak więc nadprodukcja w letnich miesiącach pozostaje niezagospodarowana (ewentualnie można podgrzewać wodę w przydomowym basenie), a jesienią i zimą wodę trzeba będzie podgrzewać w inny sposób (kotłem lub grzałką).

Za solarami przemawia fakt, że są one tańsze niż panele PV. Co więcej, kolektory pozwalają wyeliminować problem długiego oczekiwania na ciepłą wodę, co jest typowym „urokiem” instalacji podgrzewanych za pomocą grzałki lub kotła. Solary trzeba natomiast czyścić i konserwować, chyba, że zdecydujemy się to zadanie oddać ręce specjalistów. Ich efektywność jest mocno skorelowana z poziomem nasłonecznienia.

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – podsumowanie

Analizowane technologie nie są rozwiązaniami konkurencyjnymi, a wręcz przeciwnie: mogą dobrze się uzupełniać. W idealnym świecie warto czerpać z możliwości obu systemów. Jeśli jednak twoje możliwości przestrzenne lub finansowe są ograniczone i musisz zdecydować się na jedno rozwiązanie, kieruj się własnymi potrzebami i tym, co przyda ci się w długim okresie czasu. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. zapotrzebowanie na prąd. Jeśli masz problem z samodzielnym określeniem, którą technologię wybrać, skontaktuj się z doradcą ERGOS. Obiektywne spojrzenie doświadczonej osoby pomoże ci lepiej oszacować własne potrzeby energetyczne oraz przeanalizować potencjalne koszty i korzyści.

Wróć do indeksu wpisów
×
Zadzwoń do nas
510 230 510

lub zostaw swój numer telefonu i umów się na bezpłatną konsultację!

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na na otrzymanie oferty. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności
×
Zamów bezpłatny audyt