Optymalizator mocy – co to jest?

Optymalizator mocy pozwala na znaczące zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznej.

Optymalizator mocy ma za zadanie wymuszenie pracy pojedynczego panelu słonecznego z maksymalną dla niego mocą w przypadku niedopasowania prądowo-napięciowego.

Brzmi enigmatycznie, ale co to znaczy dla normalnego człowieka? W dużym skrócie pozwala to na zwiększenie wydajności całej instalacji w momencie, gdy coś wpłynie na działanie poszczególnych paneli.

Optymalizatory mocy SolarEdge

Optymalizator mocy – jak to działa?

Każdy panel przekazuje swoją moc do systemu sterującego. W klasycznej instalacji nie robi tego jednak samodzielnie lecz w połączeniu szeregowym. To proste i skuteczne rozwiązanie, ale obarczone znaczącą wadą: przy takim połączeniu moc całego łańcucha zmniejsza się do mocy najsłabszego ogniwa. Alternatywną opcją jest “odcięcie” słabszego ogniwa tak, aby nie zakłócał pracy pozostałych.

To oznacza, że jeśli coś zakryje połowę powierzchni jednego z 10 paneli to cały układ będzie pracować ze zmniejszoną mocą, lub  pracować będzie jedynie 9 z nich aż do czasu usunięcia przeszkody. Czy da się temu przeciwdziałać?

Tak, właśnie po to powstały optymalizatory mocy 🙂

Optymalizator sprawdzi się już przy dwóch połączonych ze sobą panelach fotowoltaicznych między którymi jest montowany. Dzięki niemu nie tylko każdy z paneli będzie nadal pracować z pełną mocą, ale także zakryty panel będzie nadal pracować z mocą taką, na jaką pozwala mu pracująca powierzchnia. Dzięki temu cały układ znacznie zyskuje na wydajności!