Moc przyłączeniowa i moc umowna – co to jest?

Moc przyłączeniowa i moc umowna to terminy, z którymi spotyka się każdy właściciel nieruchomości podłączonej do sieci energetycznej. Jeśli więc planujesz budowę domu, a na dodatek chcesz obniżyć rachunki za prąd, inwestując w fotowoltaikę, warto dowiedzieć się, czym są te dwa rodzaje mocy i jak wpływają na moc instalacji fotowoltaicznej. Często oba terminy są ze sobą mylone, więc ich wyjaśnienie w dobie rosnącego zainteresowania fotowoltaiką jest bardzo istotne.

Przeczytaj także:

Co to jest moc przyłączeniowa?

Moc przyłączeniowa jest maksymalną mocą, jaka może być pobrana z sieci energetycznej bez poważniejszych następstw, takich jak awaria instalacji czy przerwy w dostawie prądu. Określa się ją w kilowatach – kW – we wniosku o przyłącze energetyczne, który składany jest do dystrybutora energii elektrycznej. W przypadku domu jednorodzinnego, aby ustalić moc przyłączeniową, należy określić ilość prądu, jaka będzie pobierana przez urządzenia elektryczne, jeśli zostaną one włączone wszystkie jednocześnie.

Oczywiście, im więcej sprzętów, tym większe będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną i więcej mocy przyłączeniowej. Dobrze, aby umowa przyłączeniowa uwzględniała także rezerwę energii, czyli dawała możliwość korzystania z dodatkowych urządzeń, które być może zostaną kupione w przyszłości. Jeśli trudno jest ustalić samodzielnie wartość mocy przyłączeniowej budynku, można skorzystać z ogólnych wytycznych, które dotyczą średnich wartości. Dla przykładu, dom jednorodzinny o powierzchni 150 metrów kwadratowych z licznikiem trójfazowym zwykle ma moc około 10-12 kW.

Jeśli jednak w domu korzysta się z kuchenki elektrycznej, bojlera, czy też ogrzewania elektrycznego, należy wtedy złożyć wniosek do operatora o minimum 20 kW. Właściwe określenie mocy przyłączeniowej jest bardzo ważne dla prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej. Instalator dobiera moc instalacji PV zgodnie z mocą przyłączeniową w budynku. Ponadto warto wiedzieć, że moc instalacji fotowoltaicznej nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej.

Co to jest moc umowna?

Moc umowna jest ilością energii elektrycznej, jaką można pobrać z sieci w konkretnym momencie. Wartość mocy umownej ustala się na podstawie średniej mocy w okresie 15 minut. Prawidłowe określenie tego czynnika ma ogromne znaczenie dla portfela inwestora, ponieważ wartość ta znajduje swoje realne odzwierciedlenie w rachunkach za prąd. Jeśli moc umowna zostanie zawyżona, to rachunek za zużycie energii elektrycznej będzie wyższy niż wynikałoby to z faktycznego stanu. Z kolei zbyt nisko określona moc umowna będzie wiązała się z karami za jej przekroczenie lub z wyłączaniem się bezpieczników.

Aby odpowiednio określić moc umowną, należy uwzględnić roczne zużycie prądu z poprzedniego roku rozliczeniowego. Jeśli ilość pobieranej energii w nieruchomości byłą większa lub mniejsza niż wynosi wartość mocy umownej, warto wtedy złożyć wniosek o zwiększenie lub zmniejszenie tej wartości. Co istotne, moc umowna nie może rzecz jasna przekraczać mocy przyłączeniowej.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Określenie mocy przyłączeniowej i umownej jest niezbędne, aby instalator fotowoltaiki mógł prawidłowo dobrać moc instalacji PV. Idealnie będzie, jeśli panele fotowoltaiczne będą produkować tyle prądu z OZE, ile zużywa gospodarstwo domowe. W polskich warunkach atmosferycznych jest jednak ciężko tak zrobić. W lecie instalacja produkuje zwykle więcej energii elektrycznej niż jest potrzebne, natomiast zimą jest wręcz odwrotnie. Dlatego ważne jest także to, aby magazynować nadmiar wyprodukowanej energii w sieci energetycznej lub w magazynie energii.

Jeśli zapadnie decyzja o tym, aby zamontować instalację PV o mocy większej niż moc umowna, to inwestor będzie musiał złożyć wniosek o zwiększenie mocy umownej. Dopiero po uzyskaniu zgody od zakładu energetycznego, będzie można uruchomić instalację fotowoltaiczną. Dobrą praktyką jest nieprzekraczanie rocznego zużycia energii elektrycznej w nieruchomości o więcej niż 20 procent. Dlatego też istotne jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu fotowoltaicznego i odpowiednio zaplanowany projekt instalacji PV. Wówczas inwestor ma pewność, że moc generowana przez panele jest prawidłowo dobrana do mocy umownej i nie przekracza wartości mocy przyłączeniowej.