Facebook Instagram Youtube Linkedin
Baza wiedzy

Kto to jest "prosument"?

Kto to jest

Słowo “prosument” konsumenta, który jest jednocześnie producentem. Nowa nazwa jest połączeniem tych słów i ma swoje źródło w koncepcji ekonomicznej dotyczącej nowoczesnych źródeł energii. W jej rozumieniu prosument ma wpływ na produkt, którego potrzebuje jako konsument, w tym na proces jego produkcji, jakość i cenę. A co to oznacza w fotowoltaice?

Prosument w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii z 20.04.2015r.

Najpierw zerknijmy na to jak prosumenta definiuje ustawa:

prosument energii odnawialnej – [oznacza] odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 649, 730 i 2294);

Przepisów regulujących ten temat jest dużo, ale są czytelne. Można zapoznać się z nimi pobierając tekst jednolity ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii ze strony Sejmu. 

Ustawa tłumaczy też zasady współpracy prosumenta i zakładów energetycznych, sposób zawierania umów i wiele innych aspektów energii odnawialnej. Jeśli nie chcesz przebijać się przez zawiłości prawne zapraszamy do dalszych rozdziałów, gdzie opiszemy najważniejsze aspekty bycia prosumentem.

Co oznacza bycie prosumentem dla zwykłego człowieka?

Prosument jest rozliczany z energii elektrycznej na preferencyjnych zasadach. Jeśli jest właścicielem instalacji fotowoltaicznej, produkowana przez niego energia jest odprowadzana do sieci elektrycznej. Jeśli prosument wyprodukował jakąś energię, to za taką samą ilość energii zużytej nie jest pobierana opłata.

Pojawiają się więc kolejne pytania: A co z nadwyżką? Energię zużywa się całą dobę, a fotowoltaika działa tylko za dnia. I co z miesiącami zimowymi?

To proste! Najprościej porównać sieć przesyłową do takiego wirtualnego “powerbanka”. Jeśli prosument ma nadwyżkę energii, to doładowuje ona jego “powerbank” i może z niej skorzystać później, np. w nocy lub zimą!

Różnica jest tylko taka, że energii nie można magazynować na taką skalę. Niektóre istniejące systemy wyspowe potrafią to robić, ale są bardzo drogie… Zamiast tego całość opiera się więc na systemie rozliczeń, który jest bardzo korzystny dla prosumenta.

prosument

Kto może zostać prosumentem?

Prosumentem może być niemal każdy, o ile nie prowadzi działalności regulowanej:

  1. osoby fizyczne
  2. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą
  3. rolnicy
  4. sadownicy
  5. hodowcy
  6. właściciele gospodarstw rybackich
  7. wspólnoty mieszkaniowe
  8. wspólnoty wyznaniowe
  9. jednostki z sektora finansowego

Z tego wynika, że definicja jest dość szeroka, co oczywiście cieszy. Niemal każdy może cieszyć się tanią lub wręcz darmową energią elektryczną!

Czy bycie prosumentem coś kosztuje?

Ta odpowiedź ucieszy każdego: nie, bycie prosumentem nic nie kosztuje. Wszystkie koszty jakie ponosi prosument to opłata przesyłowa. Zazwyczaj opłata ta nie przekracza 15zł!

Za pewną stratę można uznać fakt, że do odbioru prosumenta pozostaje 80% energii, którą ten odprowadzi. Tutaj jednak wystarczy zaprojektować instalację uwzględniając stosowną nadwyżkę.

Chcesz się dowiedzieć więcej?

Napisz do nas lub umów się na rozmowę. Nasi specjaliści opowiedzą Ci o korzyściach z bycia prosumentem energii elektrycznej.

Wróć do indeksu wpisów
×
Zadzwoń do nas
510 230 510

lub zostaw swój numer telefonu i umów się na bezpłatną konsultację!

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na na otrzymanie oferty. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności
×
Zamów bezpłatny audyt