Posiadanie instalacji fotowoltaicznej z pewnością niesie ze sobą wiele zalet, jednak nie daje gwarancji pełnego wykorzystania wytworzonej mocy. W tej sytuacji z pomocą przychodzą magazyny energii do fotowoltaiki, które podnoszą efektywność systemu PV oraz posiadają kilka innych zalet. Jakich konkretnie? Tego dowiesz się z przygotowanego przez nas artykułu.
Fotowoltaiczna sinusoida
W dużym uproszczeniu systemy fotowoltaiczne produkują prąd z promieni słonecznych. Efektywność fotowoltaiki ściśle łączy się z poziomem nasłonecznienia, który z kolei zależy od pory dnia i pogody. Innymi słowy, instalacja PV może produkować więcej energii niż zużywa gospodarstwo domowe (taka sytuacja będzie miała miejsce najpewniej w miesiącach letnich – kiedy ekspozycja na promienie słońca jest najdłuższa), ale też może nie zaspokajać całego popytu na energię zgłaszanego przez domowników. Z tym drugim przypadkiem mamy do czynienia najczęściej zimą i jesienią, kiedy dzień jest krótszy, a słońce często skrywa się za warstwą chmur. Nie oznacza to jednak, że w okresach kiepskiej pogody jesteśmy skazani na czerpanie prądu z sieci. Rozwiązaniem są magazyny do fotowoltaiki, które pozwalają na kumulowanie energii wykorzystywanej wtedy, gdy produkcja prądu z ogniw fotowoltaicznych jest zbyt mała.
Magazyny do fotowoltaiki – komu mogą się przydać?
Akumulatory przetrzymujące energię wygenerowaną przez panele to rozwiązanie dla osób ceniących samowystarczalność. Posiadając odpowiednio skonfigurowany magazyn energii, stajesz się niezależny od rosnących cen prądu z sieci (net-billing), ale także odporny na okresowe przerwy w dostawach prądu od dystrybutora. To rozwiązanie docenią osoby mieszkające na terenach, na których „energetyczne pauzy” nie są ewenementem. Uwagę zwraca też aspekt ekologiczny. W przydomowych akumulatorach przetrzymuje się bowiem energię pozyskaną z OZE, podczas gdy elektrownie często wykorzystują paliwa kopalne. Z usług akumulatorów mogą korzystać zarówno osoby dopiero planujące swój system PV, jak i prosumenci, u których instalacja fotowoltaiczna działa od wielu lat. Pod uwagę należy wziąć także pragmatyczne kwestie. Pierwszą z nich jest przestrzeń we wnętrzu budynku, którą będzie zajmował akumulator. Drugą jest cena magazynu energii, która nie należy do najniższych. Z tą ostatnią kwestią pomaga uporać się program Mój Prąd. W jego piątej, niedawno rozpoczętej edycji istnieje możliwość dofinansowania zakupu magazynu energii zarówno dla nowej, jak i istniejącej już instalacji.
Jak zagospodarować nadwyżki energii?
Moc, której nie jesteśmy w stanie spożytkować, możemy wykorzystać na dwa sposoby. W pierwszej wersji mamy do czynienia z magazynem zdalnym w postaci sieci energetycznej. Mówimy wtedy o panelach fotowoltaicznych on-grid, czyli podpiętych do sieci. Nadprodukcja energetyczna jest wówczas przekazywana do sieci energetycznej, skąd prosumenci mogą ją odebrać zgodnie z obowiązującymi przelicznikami, w ilości adekwatnej do swojego wkładu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla posiadacza fotowoltaiki i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci kupna magazynu energii. Szkopuł w tym, że od początku kwietnia 2022 r. ustawodawca zmienił sposób rozliczeń z wirtualnymi magazynami na mniej korzystny dla prosumentów. System rozliczeń net-metering został zastąpiony systemem net-billing. Ten ostatni uwzględnia wycenę prądu po cenie rynkowej, co zwiększa zasadność posiadania własnego banku energii. Ma to odzwierciedlenie w rosnącym zainteresowaniu magazynami do fotowoltaiki.
Nic więc dziwnego, że po tej zmianie coraz więcej osób z zaciekawieniem spogląda na oferty własnych magazynów energii. Bo choć ta inwestycja generuje dodatkowe koszty i przedłuża czas zwrotu całego projektu PV, to jednak ma szereg walorów. Na rynku istnieje kilka sposobów na przechowywanie energii słonecznej: termiczne magazyny energii, elektryczne magazynowanie energii (superkondensatory), chemiczne magazynowanie energii, mechaniczne magazyny energii oraz elektromechaniczne magazyny energii (baterie lub akumulatory). Każdy ze wspomnianych sposobów wiąże się z pewnymi ubytkami energii, a wysokość strat zależy od wybranej technologii. Dla przykładu: tylko w przypadku najczęściej wybieranych przez klientów magazynów elektromechanicznych mamy do wyboru różne typy baterii (np. kwasowo-ołowiowe, litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe), a każdy z nich ma nieco inny poziom wydajności i żywotności.
Magazyny dla fotowoltaiki – jak wybrać najlepszy?
Oprócz magazynów zdalnych (on-grid), przekazujących nadwyżki do sieci, i magazynów wewnętrznych (off-grid), niepodłączonych do sieci i przechowujących nadwyżki w akumulatorach, mamy także instalacje hybrydowe będące połączeniem obu rozwiązań. Decydując się na własny magazyn energii z fotowoltaiki, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale także parametry techniczne: pojemność (z rozróżnieniem na nominalną i użytkową), realne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię oraz moc instalacji fotowoltaicznej, zabezpieczenia, moc przyłączeniową, żywotność akumulatorów, gwarancję producenta i modułową konstrukcję, którą można rozbudowywać w przyszłości. Jak widać wybór optymalnego lokowania nadwyżek energetycznych to złożony temat, wymagający sporo wiedzy i doświadczenia. Właśnie tych kompetencji możesz spodziewać się po doradcach ERGOS, którzy chętnie odpowiedzą na twoje pytania dotyczące magazynowania energii słonecznej, a także dopasują optymalne rozwiązanie dla Twoich potrzeb.
Wróć do indeksu wpisów