Każdy rolnik wie, że pewne są tylko dwie rzeczy: podatki i to, że świeci słońce. Ale czy wie równie dobrze, że może wykorzystać energię ze słońca i przy okazji uniknąć niektórych podatków?
W tym tekście wyjaśnimy dlaczego warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczne w swoim gospodarstwie. W kilku punktach wyjaśniamy też, dlaczego brak fotowoltaiki to strata pieniędzy!
Na początku warto sobie uzmysłowić jak dużo energii zużywa przeciętne gospodarstwo rolne. To są realne koszty, z którymi każdy musi się liczyć. Jednak rolnictwo jest wyjątkową gałęzią gospodarki, którą cechuje sezonowość. Oczywiście zarówno koszty jak i dochody są uzależnione od wielkości i rodzaju prowadzonego gospodarstwa, jednak można powiedzieć, że najlepszy okres dla rolnictwa to czas plonów.
Niestety, nie można tego powiedzieć o strukturze wydatków. Raty leasingów oraz rachunki eksploatacyjne są stałe przez cały rok. Dokładnie tak samo jest z zapotrzebowaniem energetycznym, które zgodnie ze statystykami nie zmienia się znacznie w ciągu roku. Wyjątkami są tu suszarnie i chłodnie, w których zapotrzebowanie energetyczne znacząco rośnie w okresie wczesnojesiennym. Jednak różnego rodzaju pompy, instalacje transmisyjne i grzewcze, a także zwykłe oświetlenie składa się na wysokie koszty stałe.
Instalacje fotowoltaiczne powalają rolnikom na obniżanie kosztów. Co najlepsze, umożliwiają to przez cały rok! A co może jeszcze ważniejsze, pozwalają także na magazynowanie energii na czas większego zużycia i nie wymagają obsługi.
Instalacje fotowoltaiczne dla rolników to pomoc w obniżeniu kosztów – wysokie zużycie energii to problem zwłaszcza w sadownictwie
Częstym problemem są nieużytki, z którymi nie do końca wiadomo co zrobić. Często tuż obok budynków gospodarczych czy pól uprawnych znajdują się przestrzenie, których z różnych powodów nie można wykorzystać w uprawie. Tymczasem nawet małe połacie ziemi pozwalają na postawienie instalacji fotowoltaicznej, która obniży koszty obsługi sąsiadujących pól lub zabudowań.
A co jeśli nie ma nieużytków?
Im większa powierzchnia zabudowań gospodarczych, tym większe są koszty ich utrzymania. Jednak w parze z wielkością zabudowy idą powierzchnie dachowe, które w zupełności wystarczają na pokrycie zapotrzebowania więcej niż jednego budynku!
Niemal każdy dach da się zamienić w małą elektrownię! Jest to świetny sposób nie tylko na obniżenie rachunków, ale także na zagospodarowanie pustych powierzchni bez utraty cennych gruntów.
Instalacje fotowoltaiczne dla rolników umieszcza się często na dachach budynków gospodarczych
Ważnym elementem każdej inwestycji jest jej finansowanie. Obecnie jest kilka funduszy w ramach programów modernizacji energetycznej, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co ważne, co pewien czas ruszają projekty lokalne, już na szczeblu gmin i powiatów. Oferta w tym zakresie jest duża zarówno dla dużych jak i małych producentów rolnych.
A co jeśli trzeba sfinansować instalację z własnej kieszeni?
Finansując instalację samodzielnie można posługiwać się kredytem na preferencyjnych warunkach, którego koszt uwzględniamy w kalkulacjach zwrotu inwestycji. Jednak nawet wtedy można uzyskać wymierne korzyści finansowe w postaci ulg podatkowych. Np. obniżenie lub zwolnienie z podatku rolnego na 15 lat!
Co ciekawe, istnieje rozróżnienie w opodatkowaniu i ulgach na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, a także na instalacje dla zwykłego Kowalskiego i dla Kowalskich prowadzących działalność gospodarczą, w tym gospodarstwa rolne. Zmiennych jest dużo, ale nasi doradcy pomagają wybrać najkorzystniejszą ścieżkę 🙂
Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że w przypadku wielu programów istnieje możliwość podniesienia sobie punktacji. Wiele programów chociażby z wspomnianego PROW uwzględnia poczynione inwestycje, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii.
Farma fotowoltaiczna na belgijskiej farmie. Tak wygląda nowoczesne rolnictwo UE, fot: Antalexion
Odnawialne źródła energii w gospodarstwie rolnym są z pewnością mocnym atutem gospodarstw ekologicznych. Szczególnie istotne jest to z punktu widzenia gospodarstw z ofertą agroturystyczną. W obu przypadkach to realne podniesienie standardów a także mocny element w działaniach marketingowych, który z pewnością pomoże wzbudzić zaufanie i pozyskać świadomych ekologicznie klientów.
Obniżenie kosztów energii elektrycznej to także możliwość wymiany części instalacji na nowocześniejsze. Już samo zasilanie elektryczne zamiast paliwem stałym lub silnikami spalinowymi zazwyczaj oznacza obniżenie kosztów paliwa i eksploatacji. Jednak przy wysokich kosztach energii elektrycznej wielu rolników nie mogło zdecydować się na wymianę starych urządzeń na nowe, ponieważ koszt instalacji przerósłby oszczędności. W przypadku dodatkowej inwestycji w fotowoltaikę sytuacja radykalnie się odwraca na korzyść rolnika.
Co więcej, nowoczesne instalacje to w wielu przypadkach automatyzacja i obniżenie kosztów pracowniczych. To element, który warto podkreślić zwłaszcza teraz, gdy trudno o ręce do pracy.
Z doświadczenia wiemy, że idea instalacji fotowoltaicznych i farm słonecznych jest bliska sercu rolnictwa:
Nic więc dziwnego, że wielu rolników decyduje się na budowę dużych instalacji i farm fotowoltaicznych. To już nie tylko metoda oszczędzania, ale droga do bycia producentem energii.
Z pewnością pomaga w tym fakt, że farmy fotowoltaiczne wymagają wyjątkowo mało uwagi, więc nie da się porównać nakładu pracy przy nich do uprawy roli. Co więcej, na energię zawsze jest i będzie popyt, a państwo jest wyjątkowo pewnym kupcem energii.
Panele słoneczne na farmie fotowoltaicznej – ogniwa polikrystaliczne paneli I generacji są koloru niebieskiego
Skontaktuj się z nami lub zostaw nam do siebie kontakt. Oddzwonimy i pomożemy:
Po rozmowie z nami będziesz bogatszy o wiedzę i…darmową energię 😉
Czy to się opłaca?
Zapraszamy też do innego naszego tekstu, w którym wyliczamy dokładnie czy i kiedy fotowoltaika się opłaca 🙂