Jakie są zalety i wady instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, jak większość rozwiązań, ma swoje wady i zalety. Jest to opcja bardzo często wybierana przez osoby, które nie mogą sobie pozwolić na klasyczną instalację fotowoltaiczną na dachu. Jeśli pokrywa dachowa nie jest przystosowana do paneli PV, nie ma odpowiedniego stopnia nachylenia, zainstalowanie ogniw słonecznych na gruncie będzie najlepszym rozwiązaniem. Konieczna jest jednak dodatkowa inwestycja w stelaż fotowoltaiczny, ale daje on bardzo dużo możliwości, w tym stworzenia znacznie wydajniejszej i większej platformy do generowania prądu. Co należy wiedzieć o fotowoltaice na gruncie? Jakie są przeciwwskazania do montażu tego typu instalacji, a kiedy warto na nią postawić?

Przeczytaj także:

Montaż fotowoltaiki na gruncie – kiedy warto postawić na takie rozwiązanie?

Panele fotowoltaiczne montowane na gruncie są najczęściej wybierane przez osoby, które nie mogą pozwolić sobie na instalację na dachu. Przyczyna może być dach skierowany na stronę południową lub niewystarczająca ilość miejsca. Z drugiej strony konstrukcja naziemna do paneli fotowoltaicznych to nie tylko alternatywa dla instalacji standardowej, lecz możliwość, którą już na samym początku warto rozważyć. Jeśli tylko posiada się odpowiednią działkę i dostęp do większej wolnej przestrzeni, montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie pozwoli generować jeszcze większe oszczędności finansowe i zwiększyć produkcję energii elektrycznej. Sam montaż tego typu rozwiązania wymaga stalowego stelaża, ale nie jest to skomplikowane zadanie.

Dodatkowo zyskuje się pewność co do najlepszego sposobu ustawienia ogniw solarnych, aby wydajność instalacji była jak największa. Instalacja paneli na gruncie to idealne rozwiązanie, gdy:

 • dysponuje się dużą przestrzenią do zagospodarowania i chce się zyskać samowystarczalność energetyczną,
 • nie ma możliwości montażu paneli słonecznych na dachu,
 • chce się zyskać szersze możliwości optymalizacji ustawienia modułów naziemnych,
 • chce się zadbać o wygodę konserwacji,
 • istnieje możliwości zagospodarowania niewykorzystanej przestrzeni.

Przedstawione przykłady pokazują, że montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie może być świetnym rozwiązaniem. Co istotne, docelowe miejsce instalacji paneli powinno spełniać kilka ważnych warunków:

 • dobra ekspozycja terenu,
 • brak zacienienia,
 • odpowiednie podłoże,
 • bliskość do sieci średniego napięcia,
 • brak konfliktów technicznych.

Czy wymagane jest pozwolenie na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, większość instalacji fotowoltaicznych nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę. Od tej reguły istnieje jednak kilka wyjątków. Przede wszystkim ustawodawca precyzuje cenzurę energetyczną. Jeśli panel fotowoltaiczny przekracza mocą elektryczną 50 kW, jego montaż wymagać będzie pozwolenia. Należy jednak pamiętać, że ta reguła dotyczy w takim samym stopniu instalacji fotowoltaicznych na ziemi, jak i na dachu.

Do innych wyjątków zalicza się między chęć zamontowania instalacji fotowoltaicznej na gruncie, który jest wpisany do rejestru zabytków lub na obiekcie budowlanym, gdy wysokość instalacji naziemnej przekracza trzy metry. Warto dodać, że od 2019 roku  jedną z przyczyn, w związku z którą częściej wybierano instalacje fotowoltaiczne dachowe, a nie naziemne, były kwestie prawa podatkowego. Fotowoltaika na dachu była objęta podatkiem w wysokości 8%, a naziemna 23%. Od 11.09.2019 zmieniono przepisy w tym zakresie i obecnie niższa stawka dotyczy obydwu wariantów instalacji fotowoltaiki.

Jakie są wady i zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Panele fotowoltaiczne na gruncie niosą ze sobą wiele korzyści dla inwestorów. Nie trzeba się martwić o ewentualne dostosowywanie powierzchni dachu do wymogów instalacji. Na gruncie są znacznie większe możliwości optymalizacji działania i mocy instalacji, ale to nie wszystko. Wśród zalet wymienić można:

 • możliwość ustawienia odpowiedniego kąta nachylenia,
 • wykorzystanie niezagospodarowanej przestrzeni,
 • możliwość stworzenia znacznie większej instalacji do pozyskiwania energii elektrycznej z OZE,
 • łatwy dostęp do paneli,
 • wydajniejsze chłodzenie.

Możliwość instalacji na gruncie to nie tylko same zalety. Jak każde urządzenia i technologie, panele na konstrukcji naziemnej mają także swoje wady. Przymierzając się do inwestycji w tego typu rozwiązanie należy pamiętać o kilku aspektach:

 • wyższy koszt inwestycji w instalację,
 • panele muszą znajdować się w niezacienionym miejscu,
 • zajęcie przestrzeni na ziemi,
 • ryzyko uszkodzenia lub kradzieży.

Oczywiście, nie są to aż tak duże wady, które powodowałyby, że instalacja naziemna nie ma sensu bycia. Jest to rozwiązanie lepsze niż panele fotowoltaiczne na dachu, ale nie oznacza to wcale, że dedykowane jest każdemu. Zamontowanie paneli PV na dachu także niesie ze sobą ogromne korzyści.