Dach z paneli fotowoltaicznych – co to jest i czy warto go montować?

W dzisiejszych czasach, gdy koszty mediów drastycznie rosną, coraz częściej inwestorzy stawiają na odnawialne źródła energii. Nic więc dziwnego, że panele fotowoltaiczne, czy też pompy ciepła, są rozwiązaniami, które w ostatnich miesiącach zaczęto intensywniej montować nie tylko na prywatnych posiadłościach, ale także na terenach przedsiębiorstw z różnych branż. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest dach fotowoltaiczny. Okazuje się bowiem, że wydajność i estetyka mogą iść ze sobą w parze i tworzyć naprawdę udany duet. Czym jest dach fotowoltaiczny? Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Przeczytaj także:

Co to jest dach fotowoltaiczny?

Osoby, które w obecnych czasach budują dom, bardzo często zastanawiają się nad instalacją fotowoltaiczną, ale jednocześnie również obawiają się, że popsują one estetykę ich posesji. Inni inwestorzy z kolei zastanawiają się, czy na dachu można zamontować panele fotowoltaiczne, a jeśli tak, to czy nie dojdzie do uszkodzenia jego poszycia. Tymczasem okazuje się, że istnieje proste rozwiązanie, które w znacznym stopniu niweluje wszystkie obawy. Otóż można zainstalować panele fotowoltaiczne zamiast tradycyjnej blachodachówki.

Dach z paneli fotowoltaicznych jest stalowym pokryciem dachu wysokiej jakości. Najważniejszym jego elementem są wspomniane panele PV. W tym przypadku fotowoltaika staje się integralną częścią zamysłu wizualnego, który dodatkowo koresponduje z całym projektem domu. Oczywiście, należy wiedzieć, że dach solarny to nie tylko same panele. System wyposażony jest w falownik, optymalizator mocy oraz wszystkie niezbędne akcesoria podłączeniowe. Całość jest nie tylko atrakcyjna estetycznie, ale jest to również wydajne i ekologiczne rozwiązanie, które może służyć przez wiele lat.

Jakie są zalety i wady dachu fotowoltaicznego?

Panele słoneczne montowane w dachu to technologia, która ma swoje wady i zalety. Takie pokrycie dachowe to dla wielu osób dość ciekawa inwestycja, jednak wciąż pojawiają się wątpliwości o wydajność, czy oszczędność takiego systemu. Warto więc wymienić zarówno wady, jak i zalety dachu fotowoltaicznego.

Najważniejsze zalety:

  • dach fotowoltaiczny to przede wszystkim mniejszy nakład pracy,
  • szybszy montaż w porównaniu do tradycyjnej instalacji PV,
  • wysoka szczelność dachu,
  • większa estetyka dachu oraz futurystyczny wygląd,
  • przyjazność środowisku, a co za tym idzie – mniejszy ślad węglowy.

Najważniejsze wady:

  • tam, gdzie moduły fotowoltaiczne są zintegrowane z dachówką, należy się liczyć z utrudnionym dostępem do dachu,
  • część dachu niepokrytą panelami można uzupełnić wyłącznie płaskimi pokryciami jak np. płaska dachówka, szkło hartowane czy blacha na rąbek.

Dach fotowoltaiczny i dachówka fotowoltaiczna – jakie są różnice?

Dachówki fotowoltaiczne podobnie zresztą, jak dach solarny, to rozwiązanie dążące do poprawy estetyki pokrycia dachowego. Ich działanie niczym się nie różni. Montaż paneli PV dedykowany jest do tego, aby pozyskiwały one energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Tak samo jest w przypadku dachu i dachówek. Nowoczesne rozwiązania mają jednak zdecydowanie więcej do zaoferowania, m.in szerszy wachlarz kształtów, dzięki czemu dachówki można dopasować do różnego rodzaju konstrukcji dachu. Dużym jej atutem jest także fakt, iż ma ona mniejszą wagę od zwykłej dachówki, a już w szczególności od tej, która jest pokryta tradycyjnym panelem fotowoltaicznym na dachu.

W odróżnieniu od zwyczajnych paneli PV, jak również paneli, które stanowią część dachu, posiada ona znacznie mniejszą moc. W celu wytworzenia określonej ilość kW, musi ona zajmować odpowiednią ilość miejsca. Ma to duże znaczenie w przypadku małych domów.

Dachówka fotowoltaiczna jest samodzielnym ogniwem. Stworzenie wydajnego systemu połączeń z pozostałymi elementami wymaga więcej pracy oraz większych nakładów finansowych. Montaż dachówki fotowoltaicznej jest możliwy na zamieszkałym już domu, jednak wiąże się on z zerwaniem obecnego pokrycia. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do tradycyjnych paneli, dachówki nie pozwalają na dowolną regulację kąta nachylenia.

Panele fotowoltaiczne czy dach z paneli fotowoltaicznych? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

Na korzyść dachu fotowoltaicznego z pewnością przemawia estetyka wykonania. Połać dachu jest spójnym elementem projektu całego domu. Panele fotowoltaiczne zintegrowane z nim nie stanowią tak dużego obciążenia, a uzysk energii nie odbiega niczym od zwykłych paneli PV.

Panele PV zintegrowane z profilami dachowymi niwelują ryzyko uszkodzenia pokrycia w wyniku montażu. W przypadku standardowego rozwiązania, już na etapie budowy domu, należy brać pod uwagę szereg istotnych czynników: rodzaj pokrycia, kąt nachylenia, struktura dachu. Dach fotowoltaiczny jest z kolei projektowany przede wszystkim po to, by osiągać jak największe uzyski z fotowoltaiki.

Dach fotowoltaiczny to rozwiązanie dedykowane tym, którym przede wszystkim zależy na połączeniu wydajności z ekologią i elegancją. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które odznacza się prostotą montażu, trwałością zintegrowanych paneli z dachem oraz wydajnością.