Czym są instalacje fotowoltaiczne hybrydowe?

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne łączą w sobie zalety instalacji on-grid i off-grid. Dzięki temu zapewniają inwestorom możliwość magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej z OZE oraz z sieci elektroenergetycznej. Co prawda, inwestycja jest kosztowna, ale ma wiele zalet. Jest ona bardzo popularna w zachodnich krajach i to właśnie tam ludzie coraz częściej decydują się na jej zakup. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest instalacja fotowoltaiczna hybrydowa, jakie ma zalety oraz jak działa.

Przeczytaj także:

Czym jest i jak działa hybrydowa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe dają inwestorom znacznie większą niezależność od operatora oraz pozwalają wykorzystać energię słoneczną w sposób efektywny i elastycznie dopasowany do potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy. Należy jednak mieć świadomość, że instalacje PV hybrydowe wymagają kosztowniejszej inwestycji ze względu na złożoną automatykę i infrastrukturę. Wśród najważniejszych elementów wchodzących w skład hybryd zalicza się inwertery hybrydowe i baterie akumulatorowe.

Akumulatory podłączone do instalacji pełnią funkcję magazynu energii, który moze być wykorzystany do gromadzenia nadwyżki prądu wygenerowanego w dzień. W taki sposób skumulowana energia elektryczna może zostać wykorzystana do zasilania nieruchomości w trakcie awarii sieci elektroenergetycznej, a także zostać przekazana do instalacji elektrycznej budynku na przykład w nocy albo w okresie zwiększonego poboru. Tym samym ograniczeniu ulega pobór energii z sieci elektrycznej.

Jakie korzyści daje system łączący instalację on-grid i off-grid?

Wiele osób nadal zastanawia się, czy warto inwestować w system hybrydowy. Okazuje się, że niektórzy decydują się na wybór typowej instalacji on-grid lub off-grid. Wybierając off-grid można być pewnym, że będzie ona zaspokajać zapotrzebowanie na energię w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci elektrycznej. W przypadku, gdy taka opcja istnieje, to inwestorzy decydują się na system on-grid, ponieważ nadwyżki energii można oddać z zyskiem do zakładu energetycznego. Okazuje się jednak, że genialnym rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa, która pozwala maksymalnie wykorzystać energię z odnawialnych źródeł energii. W wielu krajach Zachodniej Europy sprzedaż nadwyżki nie jest opłacalna, przez co inwestorzy wybierają system hybrydowy. Jej celem jest zmagazynowanie energii w akumulatorach na okres, gdy promienie słoneczne nie będą na tyle wydajne.

Jakie są zalety instalacji hybrydowej fotowoltaicznej w domu i biurze?

Pierwszą i jednocześnie najważniejszą zaletą jest oszczędność pieniędzy. Hybrydowa instalacja pozwala skutecznie obniżyć rachunki za prąd i to praktycznie do zera. W momencie, gdy pojawi się nadmiar prądu stałego wyprodukowanego z paneli fotowoltaicznych, będzie ją można oddać do sieci, dodatkowo przy tym zarabiając. Kiedy produkcja energii elektrycznej będzie mało efektywna ze względu na złą pogodę, energia może być pobierana z naładowanych akumulatorów. Co istotne, można je umieścić w dowolnym miejscu w domu. W przypadku, gdy prąd z energii odnawialnej nie będzie generowany, a akumulatory się rozładują, wtedy można skorzystać z dostępu do energii z sieci.

Kolejną rzeczą, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę, to wzrost wartości nieruchomości. Decydując się na sprzedaż domu, gdzie zamontowana jest instalacja hybrydowa, można być pewnym, że podniesie ona jego wartość. Rzeczoznawcy w szczególności zwracają uwagę na takie detale. To właśnie dzięki fotowoltaice i pompie ciepła dom staje się bardziej smart. Istotne znaczenie ma także ochrona środowiska. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby żyć w zgodzie z naturą i nadmiernie jej nie eksploatować. Ponadto w Polsce zaczyna obowiązywać coraz więcej restrykcji związanych z ekologią. Warto także wspomnieć o dofinansowaniach do fotowoltaiki i pomp ciepła. Wybierając instalację off-grid, on-grid, czy też hybrydową można liczyć na dotacje ze środków unijnych i z wielu innych instytucji oraz skorzystam z systemu opustów. Dzięki temu koszt instalacji znacznie się obniży.

Jak działa instalacja hybrydowa zaliczana do OZE?

W wielu domach, gdzie zainstalowane są panele PV, około 10-30 procent wyprodukowanej energii jest wykorzystywane do pokrycia bieżącego zapotrzebowania. Mając instalację on-grid nadmiar energii jest kierowany do sieci energetycznej. Warto więc zastanowić się nad wyborem instalacji hybrydowej, dzięki której możliwe będzie magazynowanie energii i wykorzystanie jej w późniejszym czasie. Jej zaletą jest także to, że może ona pracować w dwóch trybach – wyspowym i sieciowym. Do tego, aby wszystko działało tak, jak należy, powinno się użyć dwóch inwerterów do trybu sieciowego i wyspowego. Można również zdecydować się na inwerter hybrydowy, który jest nowoczesnym rozwiązaniem.

Jakie inne zastosowania ma fotowoltaika hybrydowa?

Zastosowanie instalacji hybrydowej jest jednak bardzo szerokie i jak się okazuje, stanowi ona świetną alternatywę dla kolektorów słonecznych. Coraz więcej osób zastanawia się nad wymianą swoich starych solarów słonecznych na fotowoltaikę. Dzięki temu można uniknąć uciążliwych kontrolach i obowiązkowej wymianie płynu solarnego. Jedyną wadą instalacji może być konieczność pokrycia dużej części dachu panelami PV.  Instalacje PV do CWU są jednak w Polsce rzadko stosowane. Osoby, które chcą w łatwy sposób postawić na własne darmowe źródło elektryczności i ciepłą wodę bez problemu będą mogły wykorzystać do tego energię słoneczną. Niedobór prądu będzie dostarczany z sieci elektrycznej, ponieważ jego nadmiar latem wędruje właśnie do operatora. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale także wygodne.