Czy warto inwestować w pompę ciepła?

W mediach coraz częściej można usłyszeć o tym, że zbliża się nieuchronnie kryzys energetyczny. Wysokie ceny gazu, ropy, niedobory wysokiej jakości węgla kamiennego, wysokie stawki za emisję CO2 do atmosfery, to wszystko powoduje, że ludzie zaczynają zastanawiać się nad alternatywnymi źródłami ciepła, a w szczególności pochodzącymi z zielonej energii. Jednym z rozwiązań jest inwestycja w pompę ciepła. Decyzja o zainstalowaniu takiego urządzenia zależy przede wszystkim od wielu istotnych czynników. Z pozoru wysoki początkowo koszt inwestycji, będzie niższy, jeśli weźmie się pod uwagę zwiększenie wydajności energetycznej i oszczędnościach na rachunkach za energię. Rozważając instalację pompy ciepła należy wziąć pod uwagę, że jeśli obecnie do ogrzewania domu i wody używany jest gaz z sieci lub węgiel, to pompa ciepła może być lepszym rozwiązaniem.

Przeczytaj także:

Pompa ciepła – nowoczesny system ogrzewania?

Rozwój technologii sprawia, że na rynku dostępne są coraz to nowsze rozwiązania. Znaleźć można więcej funkcjonalnych i wydajnych pomp ciepła do ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła wykorzystują energię, która pochodzi z otoczenia, a sama działa na prąd. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu urządzenia są ekonomiczne i zużywają niewiele energii elektrycznej.

W dzisiejszych czasach ma to ogromne znaczenie, ponieważ ceny prądu nieustannie szybują w górę. Montaż pompy ciepła to alternatywa do tradycyjnych źródeł ogrzewania takich jak gaz lub węgiel. Pompy to również ekologiczne rozwiązanie bazujące na zielonej energii i naturalnych zasobach. Decydując się na montaż takiego urządzenia, otrzymuje się sprzęt spełniający w sumie trzy funkcje. Może on ogrzewać budynek zimą, ochładzać go w okresie letnim oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową.

Łatwość montażu i ekologiczne rozwiązanie

Jedną z wielu zalet pomp ciepła jest ich łatwy oraz szybki montaż. Instalacja urządzeń pobierających energię z powietrza nie wymaga skomplikowanych i czasochłonnych remontów. Każdy dom można z łatwością dostosować, aby system działał sprawnie i w pełni bezpiecznie. Decydując się na montaż pompy, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy. Pomoże ona wybrać urządzenie najodpowiedniejsze do danej powierzchni i sprawnie dokona zainstalowania całego systemu.

Co istotne, jego efektywność można znacząco podnieść. Wystarczy do kompletu zamontować inne urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, a mianowicie panele fotowoltaiczne. Oba systemy, doskonale ze sobą współpracują i zapewniają efektywne działanie. Pompy ciepła są niezwykle wydajnymi urządzeniami, które nie mają problemu z zagwarantowaniem komfortu cieplnego, nawet podczas srogich zim. Warto także dodać, że nowoczesny sprzęt jest oparty na cichej technologii, co ma wpływ na wygodę jego użytkowania i mieszkania.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt instalacji pompy ciepła zależny jest od wielu czynników. Decydując się na montaż urządzenia w domu jednorodzinnym, niezbędne jest wzięcie pod uwagę faktu, iż występują pewne zmienne. Mowa tutaj o powierzchni domu, izolacji, zwyczajach mieszkańców i zużyciu ciepłej wody. Z tymi aspektami wiąże się moc urządzenia, aby całość sprawnie działała. W domach o powierzchni 120 -150 m2 całość inwestycji powinna zamknąć się w kwocie około 30 tys. złotych. Kotłownia gazowa w tym wypadku to koszt około 20 tys. zł. Biorąc pod uwagę możliwość otrzymania dodatkowego wsparcia finansowego i ulg na montaż pompy ciepła koszty montażu będą porównywalne.

Więcej o dotacjach do pomp ciepła piszemy w tym artykule: https://ergos.pl/baza-wiedzy/dofinansowanie-do-pomp-ciepla-2022/

Komfort i wygoda dzięki pompie ciepła

Pompy ciepła są systemami zaprojektowanymi i zbudowanymi w taki sposób, aby efektywnie i korzystnie gwarantowały ciepło w domu, a także podgrzewały wodę użytkową. Najczęściej nowoczesne sprzęty wyposażone są w programatory i pracują bezobsługowo. Regulatorami temperatury można sterować zarówno pilotem, jak i zdalnie, przy pomocy dedykowanej aplikacji. Taki system grzewczy jest niezwykle wygodny i komfortowy w użytkowaniu. W razie jakichkolwiek problemów z pracą urządzenia, serwisant może zdalnie zdiagnozować problem i szybko pomóc. Nie powinno to zdarzać się zbyt często, gdyż pompy ciepła znane są z niskiej awaryjności. Do ich poprawnego działania wystarczy wizyta fachowca raz w roku i sprawdzenie poprawności działania całego systemu.

Jakie korzyści daje instalacja pompy ciepła?

Wśród wielu korzyści stosowania pompy ciepła można wymienić kilka najważniejszych:

  • Wygoda i oszczędność czasu – nie trzeba martwić się o uzupełnienie paliwa, ponieważ system działa automatycznie.
  • Ekologia – sprzęt wykorzystuje odnawialne i przyjazne dla środowiska źródła energii.
  • Uniezależnienie od zewnętrznych dostawców ciepła.
  • Bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, pompy ciepła nie stwarzają niebezpieczeństwa związanego z pożarem.
  • Długa i bezawaryjna praca.
  • Urządzenia zapewniają ciepło zimą i chłód latem.
  • Istnieje możliwość połączenia systemu z innymi m.in fotowoltaiką.