Facebook Instagram Youtube Linkedin
Baza wiedzy

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników - dotacje i ulgi - czy to się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników - dotacje i ulgi - czy to się opłaca?

Posiadasz gospodarstwo rolne i zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? Mamy prostą odpowiedź: instalacje fotowoltaiczne dla rolników to zawsze czysty zysk! Każdy rolnik wie, że pewne są tylko dwie rzeczy: podatki i to, że świeci słońce. Ale czy wie równie dobrze, że może wykorzystać energię ze słońca i przy okazji uniknąć niektórych podatków? W tym tekście wyjaśnimy, dlaczego warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczne w swoim gospodarstwie. W kilku punktach wyjaśniamy też, dlaczego brak fotowoltaiki to strata pieniędzy!

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników w walce z sezonowością w 2023 roku

Sezonowe zyski

Na początku warto sobie uzmysłowić jak dużo energii zużywa przeciętne gospodarstwo rolne. To są realne koszty, z którymi każdy musi się liczyć. Jednak rolnictwo jest wyjątkową gałęzią gospodarki, którą cechuje sezonowość. Oczywiście zarówno koszty, jak i dochody są uzależnione od wielkości i rodzaju prowadzonego gospodarstwa, jednak można powiedzieć, że najlepszy okres dla rolnictwa to czas plonów.

Rachunki przez cały rok!

Niestety, nie można tego powiedzieć o strukturze wydatków. Raty leasingów oraz rachunki eksploatacyjne są stałe przez cały rok. Dokładnie tak samo jest z zapotrzebowaniem energetycznym, które zgodnie ze statystykami nie zmienia się znacznie w ciągu roku. Wyjątkami są tu suszarnie i chłodnie, w których zapotrzebowanie energetyczne znacząco rośnie w okresie wczesnojesiennym. Jednak różnego rodzaju pompy, instalacje transmisyjne i grzewcze, a także zwykłe oświetlenie składa się na wysokie koszty stałe. Instalacje fotowoltaiczne powalają rolnikom na obniżanie kosztów. Co najlepsze, umożliwiają to przez cały rok! A co może jeszcze ważniejsze, pozwalają także na magazynowanie energii na czas większego zużycia i nie wymagają obsługi.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników to pomoc w obniżeniu kosztów - wysokie zużycie energii to problem zwłaszcza w sadownictwie

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników to pomoc w obniżeniu kosztów – wysokie zużycie energii to problem zwłaszcza w sadownictwie

Dotacje dla rolników - fotowoltaika - mądry gospodarz wykorzysta wszystko

Nieużytki zamienione w farmy fotowoltaiczne

Częstym problemem są nieużytki, z którymi nie do końca wiadomo, co zrobić. Często tuż obok budynków gospodarczych czy pól uprawnych znajdują się przestrzenie, których z różnych powodów nie można wykorzystać w uprawie. Tymczasem nawet małe połacie ziemi pozwalają na postawienie instalacji fotowoltaicznej, która obniży koszty obsługi sąsiadujących pól lub zabudowań.

A co jeśli nie ma nieużytków?

Instalacje fotowoltaiczne na dachach zabudowań gospodarczych

Im większa powierzchnia zabudowań gospodarczych, tym większe są koszty ich utrzymania. Jednak w parze z wielkością zabudowy idą powierzchnie dachowe, które w zupełności wystarczają na pokrycie zapotrzebowania więcej niż jednego budynku!

Niemal każdy dach da się zamienić w małą elektrownię! Jest to świetny sposób nie tylko na obniżenie rachunków, ale także na zagospodarowanie pustych powierzchni bez utraty cennych gruntów.

instalacje fotowoltaiczne dla rolników umieszcza się często na dachach budynków gospodarczych

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników umieszcza się często na dachach budynków gospodarczych

Dotacje na fotowoltaikę dla rolników 2023

Dodatkowe fundusze krajowe i europejskie

Ważnym elementem każdej inwestycji jest jej finansowanie. Obecnie jest kilka funduszy w ramach programów modernizacji energetycznej, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co ważne, co pewien czas ruszają projekty lokalne, już na szczeblu gmin i powiatów. Oferta w tym zakresie jest duża zarówno dla dużych, jak i małych producentów rolnych.

A co jeśli trzeba sfinansować instalację z własnej kieszeni?

Łatwe finansowanie i dodatkowe ulgi dla rolników na fotowoltaikę

Finansując instalację samodzielnie można posługiwać się kredytem na preferencyjnych warunkach, którego koszt uwzględniamy w kalkulacjach zwrotu inwestycji. Jednak nawet wtedy można uzyskać wymierne korzyści finansowe w postaci ulg podatkowych. Np. obniżenie lub zwolnienie z podatku rolnego na 15 lat!

Co ciekawe, istnieje rozróżnienie w opodatkowaniu i ulgach na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, a także na instalacje dla zwykłego Kowalskiego i dla Kowalskich prowadzących działalność gospodarczą, w tym gospodarstwa rolne. Zmiennych jest dużo, ale nasi doradcy pomagają wybrać najkorzystniejszą ścieżkę

Wróć do indeksu wpisów
×
Zadzwoń do nas
510 230 510

lub zostaw swój numer telefonu i umów się na bezpłatną konsultację!

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na na otrzymanie oferty. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności
×
Zamów bezpłatny audyt